Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSpotkanie Rady Biznesu Chin oraz Państw Europy Środkowo-Wschodniej

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-04-24 14:08:24
aktualności

Przedstawiciele delegacji trzynastu państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz Chin wzięli udział w inauguracyjnym spotkaniu Rady Biznesu zorganizowanym podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Przedstawiciele delegacji trzynastu państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz Chin wzięli udział w inauguracyjnym spotkaniu Rady Biznesu zorganizowanym podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

W spotkaniu uczestniczyli także reprezentanci dwóch bułgarskich instytucji – p. Vasil Todorov (Bulgarian Chamber of Commerce and Industry) oraz p. Teodor Detchev (Bulgarian Industrial Capital Association).

To wielkie wyzwanie, a zarazem szansa na wzmocnienie pozycji naszego kraju w ramach multilateralnych stosunków na linii Europa - Chiny. Rada Biznesu ma być praktycznym instrumentem wymiany informacji i platformą dla realizacji przedsięwzięć gospodarczych – podkreśliła Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), organizacji, której powierzono funkcję koordynatora prac Rady.

Decyzja o powołaniu Rady Biznesu została podjęta podczas szczytu szefów rządów państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin w Belgradzie w grudniu 2014 r. To kolejna inicjatywa wpisująca się        w szeroką i kompleksową współpracę chińsko – europejską w formule „16+1”.

- Polska z zadowoleniem wita i współtworzy te inicjatywy, dostrzegając w nich wiele możliwości nie tylko dla dwustronnych relacji krajów EŚW z Chinami, ale także dla poszerzania relacji w grupie tych krajów, w tym zwłaszcza w odniesieniu do wspólnych inicjatyw wobec Chin – zaznaczył podczas spotkania Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki Janusz Piechociński.

W skład Rady Biznesu wchodzą instytucje otoczenia biznesu z państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz Chin. W zorganizowanym w Katowicach, inauguracyjnym spotkaniu Rady udział wzięło 16 instytucji z  13 państw EŚW oraz z Chin.

Celem Rady jest pobudzenie współpracy gospodarczej w obszarze wzajemnych inwestycji, handlu oraz współpracy technologicznej, jak również zrównoważenie wymiany gospodarczej pomiędzy jej członkami. Przedmiotem szczególnego zainteresowania Rady Biznesu będzie promocja oraz rozwój wzajemnych kontaktów gospodarczych na poziomie małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).

- Rada Biznesu EŚW Chiny będzie pełnić pozytywną rolę w kreowaniu kontaktów wielostronnych w formule 16 +1, organizowania wspólnych seminariów gospodarczych, wymiany informacji o warunkach prowadzenia biznesu z Chinami i miedzy naszymi krajami, informowania o ważniejszych wydarzeniach  związanych z promocją handlu w formule „16 + 1” – mówił Wicepremier Janusz Piechociński.

W czasie spotkania uczestnicy mieli okazję wymienić się własnymi doświadczeniami oraz zaprezentować profile reprezentowanych przez siebie instytucji. Pierwsze spotkanie Rady poświęcone było wzajemnemu poznaniu oraz przyjęciu odpowiednich procedur dla działalności tej nowo powstałej struktury. Podczas prezentacji wygłaszanych przez każdą z instytucji prezentowane zostały dotychczasowe doświadczenia ze współpracy gospodarczej na linii EŚW i Chiny, jak równie  przyszłe, wspólne przedsięwzięcia gospodarcze.

W inauguracji prac Rady wzięli udział również goście specjalni m.in. Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki, p. Janusz Piechociński; Wiceminister Spraw Zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej, p. Wang Chao; p. Katarzyna Kacperczyk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, która odpowiada za koordynację współpracy w formule 16+1, jak również ministrowie z kilku krajów regionu.

Odbywający się w dniach 20-22 kwietnia VII Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach stanowi jedną z największych tego typu imprez biznesowych w tej części Europy. W trzydniowych obradach Kongresu udział weźmie ponad 6000 gości z całego świata.

(PARP)