Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuProdukcja przemysłowa w Bułgarii w sierpniu 2015 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Urszula Seremak | 2015-11-03 12:54:26
produkcja przemysłowa w bułgarii

Według wstępnych danych Krajowego Instytutu Statystycznego RB w sierpniu 2015 r. wskaźnik produkcji przemysłowej, obliczany na podstawie danych wyrównanych sezonowo, wzrósł o 0,1% w porównaniu z lipcem 2015 r. W porównaniu z analogicznym miesiącem 2014 r. na podstawie danych skorygowanych kalendarzowo wskaźnik produkcji przemysłowej wzrósł w sierpniu 2015 r. o 4,3%.

 

 

Miesięczne zmiany

W sierpniu 2015 r., w porównaniu z poprzednim miesiącem, zarejestrowano wzrost w przypadku produkcji i dystrybucji energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu – o 0,6% jak również w przemyśle przetwórczym – o 0,1% natomiast w górnictwie odnotowano spadek o 0,8%.

W ramach przemysłu przetwórczego znaczący wzrost odnotowano w przypadku: produkcji pojazdów, z wyłączeniem samochodów – o 16,7%, produkcji wyrobów metalowych bez maszyn i urządzeń o 6,3%, produkcji materiału drzewnego i wyrobów z niego, z wyłączeniem mebli – o 5,9%, produkcji wyrobów tytoniowych – o 5,2%. Natomiast spadek odnotowano w przypadku: produkcji mebli – o 5,5%, remontów i instalacji maszyn i urządzeń o 4,8%, produkcji samochodów i przyczep – o 4,1%, produkcji odzieży o 3,5%.

Roczne zmiany

W skali roku wzrost produkcji przemysłowej, obliczonej na podstawie danych skorygowanych kalendarzowo, odnotowano w przypadku produkcji i dystrybucji energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu – o 6,2%, przemysłu przetwórczego o 4,3%, natomiast w przypadku górnictwa nie odnotowano zmian.

W ramach przemysłu przetwórczego znaczący wzrost odnotowano w przypadku: produkcji pojazdów, z wyłączeniem samochodów – o 58,8%, produkcji wyrobów elektrycznych - o 20,4%, produkcji wyrobów metalowych bez maszyn i urządzeń o 19,2%, produkcji lekarstw - o 17,4%, produkcji wyrobów chemicznych – o 17,3%. Natomiast spadek odnotowano w przypadku: produkcji wyrobów tytoniowych – o 12,2%, produkcji mebli – o 11,2%, produkcji odzieży – o 9,5%, produkcji podstawowych metali – o 8,7%.

 

 

 

Źródło: Krajowy Instytut Statystyczny w Bułgarii (www.nsi.bg)

 

Opracowano w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Sofii (https://bulgaria.trade.gov.pl/bg )