Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuBułgaria utrzymała 54 miejsce w "Globalnym raporcie konkurencyjności 2015-2016" opracowanym przez World Economic Forum (WEF)

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Urszula Seremak | 2015-11-03 12:59:04
bułgaria utrzymała 54 miejsce w "globalnym raporcie konkurencyjności 2015-2016"

Bułgaria wyprzedziła 6 krajów Unii Europejskiej: Słowenię, Węgry, Cypr, Słowację, Chorwację i Grecję i najlepiej wypadła przy ocenie efektywności gospodarki /50 pozycja/, która obejmuje wyższe wykształcenie i kwalifikacje, efektywność rynków towarowych i rynku pracy, gotowość technologiczną.

 

Przy ocenie instytucji, infrastruktury, stabilności makroekonomicznej, ochronie zdrowia i wykształceniu podstawowym Bułgaria zajmuje 68 pozycję, co jest znaczącym spadkiem wobec ubiegłego roku, kiedy zajmowała 59 miejsce. Gorzej w klasacji wypada innowacyjność gospodarki.

 

Negatywne są dane w odniesieniu do systemu sądownictwa i niedostatecznej jego niezależności, faworyzowanie określonych firm przy podejmowaniu decyzji rządowych, niskie zaufanie społeczne wobec polityków, brak przejrzystości decyzji rządowych, obciążenie biurokratyczne. W odniesieniu do tych wskaźników Bułgaria zajmuje 94 miejsce.

 

Najniżej jest oceniony potencjał przyciągania utalentowanych młodych ludzi – dopiero 133 miejsce.

 

Najbardziej konkurencyjna jest Szwajcaria, Singapur, USA, Niemcy i Holandia. Polska zajęła 41 miejsce w „Globalnym raporcie konkurencyjności 2015-2016”. Głównym partnerem WEF przy opracowywaniu danych dla Bułgarii jest Ośrodek Rozwoju Gospodarczego.

Więcej: http://www.weforum.org/

http://reports.weforum.org/global-competitiveness-report-2015-2016/competitiveness-rankings/