Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCeny producentów w Bułgarii we wrześniu 2015 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Urszula Seremak | 2015-11-03 12:18:49
aktualności

We wrześniu 2015 r. wskaźnik cen producentów na rynku wewnętrznym zmniejszył się w stosunku do miesiąca poprzedniego o 0,1 %. Spadek cen odnotowano w przemyśle wydobywczym – o 1,9%, w przemyśle przetwórczym – o 0,6%, podczas gdy wzrost cen zarejestrowano w produkcji i dostawach energii elektrycznej, cieplnej i gazu – o 0,9%.

 

 

Spadek cen producentów w przemyśle przetwórczym wobec miesiąca poprzedniego odnotowano przy produkcji podstawowych metali – o 0,9%, produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 0,6%, natomiast wzrost cen zarejestrowano w produkcji wyrobów tytoniowych – o 4,5%, produkcji odzieży – o 0,6%, w poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji – o 0,5%.

 

Wskaźnik cen producentów na rynku wewnętrznym we wrześniu 2015 r. zmniejszył się o 2,1% w porównaniu z analogicznym miesiącem 2014r. Spadek cen odnotowano przemyśle wydobywczym – o 8,4%, w przemyśle przetwórczym – o 4,7% podczas gdy wzrost cen zarejestrowano w produkcji i dostawach energii elektrycznej, cieplnej i gazu – o 3,0%.

 

Spadek cen producentów we wrześniu 2015 r. w przemyśle przetwórczym wobec analogicznego miesiąca 2014r. odnotowano w przypadku: produkcji podstawowych metali – o 6,0%, produkcji wyrobów z metalu bez maszyn i urządzeń – o 1,7%, remontów i montażu maszyn i urządzeń - o 1,0%. Wzrost cen producentów odnotowano w produkcji wyrobów tytoniowych - o 7,7%, w produkcji techniki komputerowej, produktów optycznych i elektronicznych - o 3,8% oraz produkcji maszyn i urządzeń do celów ogólnych i specjalnych –o 3,5%.

 

Ogólny wskaźnik cen producentów we wrześniu 2015 zmniejszył się o 0,2% w stosunku do miesiąca poprzedniego. Spadek cen zarejestrowano w przemyśle wydobywczym – o 5,4%. przemyśle przetwórczym – o 0,5%, natomiast wzrost cen odnotowano w produkcji i dostawach energii elektrycznej, cieplnej i gazu – o 1,2%.

Znaczny spadek cen producentów w przemyśle przetwórczym odnotowano w przypadku: produkcji lekarstw – o 0,8%, produkcji wyrobów chemicznych – o 0,3 %, natomiast wzrost cen zarejestrowano przy produkcji wyrobów tytoniowych - o 3,1% , w poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji oraz produkcji podstawowych metali – odpowiednio o 0,5%.

 

Ogólny wskaźnik cen producentów we wrześniu 2015 r. odnotował spadek o 3,3% w porównaniu z analogicznym miesiącem 2014 r.

 

Spadek cen we wrześniu 2015 r. odnotowano w przemyśle przetwórczym – o 5,3% w stosunku do września 2014 r. Znaczny spadek cen zarejestrowano w przypadku: produkcji podstawowych metali – o 5,6%, produkcji wyrobów z innych niemetalicznych surowców – o 0,7%, remontów i montażu maszyn i urządzeń - o 0,6%, podczas gdy wzrost odnotowano przy produkcji wyrobów tytoniowych - o 6,2%, przy produkcji środków transportowych z wyłączeniem samochodów osobowych – o 5,9%, produkcji tekstyliów i wyrobów włókienniczych bez odzieży - o 5,6%.

 

 

Źródło: Krajowy Instytut Statystyczny w Bułgarii (www.nsi.bg)

Opracowano w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Sofii (www.sofia.trade.gov.pl).