Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuProdukcja przemysłowa w Bułgarii w listopadzie 2015 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Urszula Seremak | 2016-01-13 19:44:22
aktualności

Według wstępnych danych Krajowego Instytutu Statystycznego RB w listopadzie 2015 r. wskaźnik produkcji przemysłowej, obliczany na podstawie danych wyrównanych sezonowo, odnotował wzrost o 0,8% w porównaniu z październikiem 2015 r.

W porównaniu z analogicznym miesiącem 2014 r. na podstawie danych skorygowanych kalendarzowo wskaźnik produkcji przemysłowej wzrósł w listopadzie 2015 r. o 1,7%.

 

Miesięczne zmiany

 

W listopadzie 2015 r., w porównaniu z poprzednim miesiącem, zarejestrowano wzrost w górnictwie o 11,0% oraz w przemyśle przetwórczym – o 0,2%, natomiast spadek odnotowano w przypadku produkcji i dystrybucji energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu – o 1,3%.

W ramach przemysłu przetwórczego znaczący wzrost odnotowano w przypadku: poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji – o 14,9%, produkcji wyrobów tytoniowych – o 8,2%, produkcji materiału drzewnego i wyrobów z niego, z wyłączeniem mebli – o 6,9% produkcji wyrobów metalowych z wyłączeniem maszyn i urządzeń oraz remontów i instalacji maszyn i urządzeń odpowiednio - o 5,1%. Natomiast spadek odnotowano w przypadku: produkcji wyrobów chemicznych – o 12,3%, produkcji sprzętu komputerowego i komunikacyjnego oraz produktów elektronicznych i optycznych – o 4,8%, produkcji tkanin i wyrobów włókienniczych, z wyłączeniem odzieży - o 4,6%, produkcji odzieży – o 3,8%.

 

Roczne zmiany

 

W skali roku wzrost produkcji przemysłowej, obliczonej na podstawie danych skorygowanych kalendarzowo, odnotowano w przemyśle przetwórczym – o 4,6% oraz w górnictwie – o 1,3%, natomiast spadek zarejestrowano w przypadku produkcji i dystrybucji energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu – o 6,7%.

W ramach przemysłu przetwórczego znaczący wzrost odnotowano w przypadku: produkcji pojazdów, z wyłączeniem samochodów – o 26,5%, poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji – o 24,1%,%, produkcji wyrobów metalowych z wyłączeniem maszyn i urządzeń – o 17,0%, produkcji papieru, tektury oraz wyrobów z papieru i tektury - o 15,8%, produkcji wyrobów z innych niemetalicznych surowców – o 14,4%.

Natomiast spadek odnotowano w przypadku: obróbki skóry i produkcji wyrobów ze skóry bez włosa – o 21,0%, produkcji maszyn o ogólnym i specjalistycznym zastosowaniu – o 14,0%, produkcji wyrobów chemicznych – o 7,8%, remontów i instalacji maszyn i urządzeń – o 6,6%.

 

Źródło: Krajowy Instytut Statystyczny w Bułgarii (www.nsi.bg)

 

Opracowano w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Sofii (https://bulgaria.trade.gov.pl/bg )