Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuProdukcja przemysłowa w Bułgarii w lutym 2017 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Urszula Seremak | 2017-04-21 09:32:41
aktualności

Według wstępnych danych Krajowego Instytutu Statystycznego RB w lutym 2017 r. wskaźnik produkcji przemysłowej, obliczany na podstawie danych wyrównanych sezonowo, wzrósł o 3,7% w porównaniu ze styczniem 2017 r.

W porównaniu z analogicznym miesiącem 2016 r. na podstawie danych skorygowanych kalendarzowo wskaźnik produkcji przemysłowej wzrósł w lutym 2017 r. o 5,0%.

Miesięczne zmiany

W lutym 2017 r., w porównaniu z poprzednim miesiącem, zarejestrowano wzrost w przemyśle wydobywczym – o 5,5%, w przemyśle przetwórczym - o 5,2% natomiast w produkcji i dystrybucji energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu odnotowano spadek – o 6,9%.

W ramach przemysłu przetwórczego znaczący wzrost odnotowano w przypadku produkcji wyrobów metalowych, z wyłączeniem maszyn i urządzeń – o 35,8%, produkcji tkanin i wyrobów włókienniczych, z wyłączeniem odzieży - o 16,3%, produkcja napojów – o 11,9%, produkcji materiału drzewnego i wyrobów z niego, z wyłączeniem mebli – o 11,3%. Spadek natomiast odnotowano w przypadku produkcji pojazdów, z wyłączeniem samochodów – o 12,5%, produkcji komputerowej, produktów optycznych i elektronicznych – o 4,9%, produkcji surowców i lekarstw – o 4,3%

Roczne zmiany

W skali roku wzrost produkcji przemysłowej, obliczonej na podstawie danych skorygowanych kalendarzowo, odnotowano w przemyśle wydobywczym – o 14,9%, w przemyśle przetwórczym – o 5,3% oraz w produkcji i dystrybucji energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu – o 2,6%.

W ramach przemysłu przetwórczego znaczący wzrost odnotowano w produkcji komputerowej, produktów optycznych i elektronicznych – o 34,0%, produkcji podstawowych metali – o 30,2%, produkcji wyrobów metalowych bez maszyn i urządzeń – o 13,9%, produkcji wyrobów chemicznych – o 10,6%. Spadek natomiast odnotowano w przypadku produkcji wyrobów tytoniowych – o 16,3%, produkcji pojazdów, z wyłączeniem samochodów – o 9,8%, poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji – o 6,9%, produkcji surowców i lekarstw – o 6,8%.

 

Źródło: Krajowy Instytut Statystyczny w Bułgarii (www.nsi.bg)

 

Opracowano w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Sofii (https://bulgaria.trade.gov.pl/bg ).