Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCeny producentów w Bułgarii w marcu 2017 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Urszula Seremak | 2017-05-19 13:23:25
aktualności

Ogólny wskaźnik cen producentów w marcu 2017 r. zmniejszył w stosunku do miesiąca poprzedniego o 0,5%. Spadek cen odnotowano w przemyśle przetwórczym – o 0,8%, natomiast w przemyśle wydobywczym ceny wzrosły – o 1,1%, a w produkcji i dostawach energii elektrycznej, cieplnej i gazu nie uległy zmianie.

Znaczny spadek cen producentów w przemyśle przetwórczym wobec miesiąca poprzedniego odnotowano przy produkcji podstawowych metali – o 1,8%, przy produkcji techniki komputerowej, produktów optycznych i elektronicznych – o 0,5%, natomiast wzrost zarejestrowano w przypadku produkcji urządzeń elektrycznych – o 1,3%, oraz produkcji papieru, tektury i wyrobów z papieru i tektury – o 0,7%.

 

 

Ogólny wskaźnik cen producentów w marcu 2017 r. zwiększył się o 4,1% w porównaniu z analogicznym miesiącem 2016r. Wzrost cen odnotowano w przemyśle wydobywczym – o 12,4% oraz w przemyśle przetwórczym – o 5,7% natomiast spadek zarejestrowano w produkcji i dostawach energii elektrycznej, cieplnej i gazu - o 1,6%.

 

Znaczny wzrost cen producentów w marcu 2017 r. w przemyśle przetwórczym wobec analogicznego miesiąca 2016r. odnotowano w przypadku: produkcji podstawowych metali – o 15,2%, produkcji urządzeń elektrycznych – o 4,0%, oraz przy remontach i instalacji maszyn i urządzeń – o 3,3%, natomiast spadek zarejestrowano w przypadku produkcji techniki komputerowej, produktów optycznych i elektronicznych – o 0,8%, w poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji – o 0,6%.

 

 

Wskaźnik cen producentów na rynku wewnętrznym w marcu 2017 r. zmniejszył się o 0,3% w stosunku do miesiąca poprzedniego. Spadek cen zarejestrowano w przemyśle wydobywczym – o 0,9%, przemyśle przetwórczym – o 0,4% natomiast w produkcji i dostawach energii elektrycznej, cieplnej i gazu nie odnotowano zmian.

 

Spadek cen producentów w przemyśle przetwórczym odnotowano w przypadku: produkcji podstawowych metali – o 1,3%, obróbki skóry i produkcji wyrobów ze skóry bez włosa oraz produkcji techniki komputerowej, produktów optycznych i elektronicznych – odpowiednio o 0,4%, natomiast wzrost zarejestrowano przy produkcji urządzeń elektrycznych – o 1,2%, oraz przy produkcji drewna i wyrobów z drewna bez mebli - o 0,9%.

 

 

Wskaźnik cen producentów na rynku wewnętrznym w marcu 2017 r. odnotował wzrost o 2,1% w porównaniu z analogicznym miesiącem 2016r. Wzrost cen odnotowano w przemyśle wydobywczym – o 8,8% oraz w przemyśle przetwórczym – o 4,0%, natomiast spadek zarejestrowano w produkcji i dostawach energii elektrycznej, cieplnej i gazu – o 1,8%.

 

Wzrost cen w przemyśle przetwórczym w stosunku do marca 2016r. zarejestrowano w przypadku: produkcji podstawowych metali – o 13,7%, przy remontach i instalacji maszyn i urządzeń – o 3,9%, produkcji urządzeń elektrycznych – o 3,8%.

 

 

Spadek cen natomiast odnotowano w poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji – o 0,7%, produkcji wyrobów ze skóry bez włosa oraz produkcji wyrobów z innych niemetalicznych surowców – odpowiednio o 0,6%.

 

 

 

Źródło: Krajowy Instytut Statystyczny w Bułgarii (www.nsi.bg)

Opracowano w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Sofii https://bulgaria.trade.gov.pl/bg