Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuProdukcja przemysłowa w Bułgarii w kwietniu 2017 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Urszula Seremak | 2017-06-13 17:26:41
aktualności

Według wstępnych danych Krajowego Instytutu Statystycznego RB w kwietniu 2017 r. wskaźnik produkcji przemysłowej, obliczany na podstawie danych wyrównanych sezonowo, zmniejszył o 1,2% w porównaniu z marcem 2017 r.

W porównaniu z analogicznym miesiącem 2016 r. na podstawie danych skorygowanych kalendarzowo wskaźnik produkcji przemysłowej wzrósł w kwietniu 2017 r. o 4,8%.

 

Miesięczne zmiany

W kwietniu 2017 r., w porównaniu z poprzednim miesiącem, zarejestrowano spadek w przemyśle wydobywczym – o 2,9%, w przemyśle przetwórczym - o 1,7%, natomiast wzrost odnotowano w produkcji i dystrybucji energii elektrycznej – o 3,6%.

W ramach przemysłu przetwórczego znaczący spadek odnotowano w przypadku produkcji surowców i lekarstw – o 10,9%, poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji – o 8,0%, produkcji odzieży – o 6,7%, produkcji techniki komputerowej, produktów optycznych i elektronicznych – o 6,5%. Wzrost natomiast odnotowano w przypadku produkcji wyrobów metalowych bez maszyn i urządzeń – o 17,9%, produkcji wyrobów chemicznych – o 5,3%, produkcji wyrobów tytoniowych – o 4,5%, produkcji drewna i wyrobów z drewna bez mebli – o 3,2%.

 

Roczne zmiany

W skali roku wzrost produkcji przemysłowej, obliczonej na podstawie danych skorygowanych kalendarzowo, odnotowano w przemyśle przetwórczym – o 8,4% natomiast spadek zarejestrowano w produkcji i dystrybucji energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu – o 4,2% oraz w przemyśle wydobywczym – o 2,0%.

W ramach przemysłu przetwórczego znaczący wzrost odnotowano w produkcji wyrobów metalowych bez maszyn i urządzeń – o 43,1%, produkcji wyrobów tytoniowych – o 35,0%, produkcji techniki komputerowej, produktów optycznych i elektronicznych – o 30,6%, produkcji wyrobów chemicznych – o 22,0%.

Spadek natomiast odnotowano w przypadku produkcji pojazdów bez z wyłączeniem samochodów – o 23,5%, produkcji napojów – o 9,1%, produkcji surowców i lekarstw – o 7,7%, produkcji odzieży – o 6,0%.

 

Źródło: Krajowy Instytut Statystyczny w Bułgarii (www.nsi.bg)

Opracowano w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Sofii (https://bulgaria.trade.gov.pl/bg ).