Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKlimat biznesowy w Bułgarii w maju 2017r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Urszula Seremak | 2017-06-14 17:24:22
aktualności

Według Krajowego Instytutu Statystycznego (NSI), wskaźnik klimatu biznesowego w maju 2017r. zwiększył się o 3,2 pkt. w porównaniu z poprzednim miesiącem, co było spowodowane bardziej korzystnymi opiniami menadżerów w branży przemysłowej, budownictwa, handlu detalicznego i usług.

W przemyśle wskaźnik wzrósł o 1,3 pkt. w porównaniu z kwietniem głównie ze względu na lepsze oczekiwania menedżerów odnośnie obecnej sytuacji biznesowej przedsiębiorstw na najbliższe sześć miesięcy. Jednocześnie ich oczekiwania odnośnie aktywności produkcyjnej na najbliższe trzy miesiące były bardziej korzystne.

W budownictwie w maju 2017r. wskaźnik klimatu biznesowego zwiększył się o 2,9 pkt. w porównaniu z poprzednim miesiącem, co było spowodowane bardziej optymistycznymi ocenami i oczekiwaniami menedżerów dotyczącymi sytuacji gospodarczej przedsiębiorstw. Według ich opinii, obecna aktywność budowlana zwiększyła się w porównaniu z poprzednim miesiącem, a prognozy na następne trzy miesiące były bardziej wstrzemięźliwe.

Głównym czynnikiem ograniczającym aktywność w sektorze pozostaje wciąż niepewne otoczenie gospodarcze, następnie konkurencja w branży i problemy finansowe, gdzie w ciągu ostatniego miesiąca zarejestrowano zmieszenie się negatywnego wpływu drugiego czynnika.

Odnośnie cen sprzedaży w budownictwie menedżerowie oczekują, iż pozostaną one bez zmian w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Wskaźnik "klimat biznesowy w handlu detalicznym" zwiększył się o 5,6 pkt. w porównaniu z poprzednim miesiącem, co było spowodowane bardziej pozytywnymi ocenami i oczekiwaniami handlowców detalicznych dotyczącymi sytuacji gospodarczej przedsiębiorstw. Ich prognozy odnośnie wielkości sprzedaży w ciągu następnych trzech miesięcy również były bardziej wstrzemięźliwe.

Niepewne otoczenie gospodarcze, konkurencja w branży oraz niewystarczający popyt pozostały głównymi czynnikami ograniczającym aktywność w sektorze.

Odnośnie cen sprzedaży większość sprzedawców detalicznych spodziewa się zachowania ich na tym samym poziomie w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

W maju 2017r wskaźnik klimatu biznesowego w sektorze usług zwiększył się o 4,7 pkt. proc. co było spowodowane bardziej korzystnymi ocenami menedżerów dotyczącymi sytuacji gospodarczej przedsiębiorstw. Jednocześnie odnotowano polepszenie się ich oczekiwań odnośnie zapotrzebowania na usługi w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Głównym czynnikiem ograniczającym aktywność w sektorze pozostaje niepewne otoczenie gospodarcze, następnym jest konkurencja w branży.

Odnośnie cen w sektorze usług przedsiębiorcy spodziewają się zachowania ich na tym samym poziomie w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Źródło: Krajowy Instytut Statystyczny w Bułgarii (www.nsi.bg)

Opracowano w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Sofii https://bulgaria.trade.gov.pl/bg