Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuBułgaria jednym z największych producentów ziół w Europie

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Urszula Seremak | 2017-06-20 12:00:56
aktualności

Wg informacji fundacji Informacja i ochrona przyrody (Informacija i prirodozashtita) Bułgaria zajmuje trzecie miejsce w świecie i jest największym producentem i eksporterem ziół w Europie. Rocznie zbiera się w Bułgarii ok. 15 000-17 000 ton aromatycznych i leczniczych roślin, z czego zaledwie 2 000-3 000 ton się przerabia lub konsumuje w Bułgarii.

Około 200 bułgarskich ziół i 140 roślin leczniczych eksportuje się głównie do Niemiec (65%), Hiszpanii (10%), Włoch (5%), Francji (5%) i pozostałych krajów (15%). Ponad 85% roślin leczniczych jest eksportowanych w formie suszu do dalszego przetwarzania za granicą. Następnie przetworzone powracają do Bułgarii w formie żywności, preparatów kosmetycznych i leczniczych po znacznie wysokich cenach – wskazują eksperci Fundacji. Wg nich Bułgaria i biznes w Bułgarii wiele traci na sprzedaży wyłącznie surowca – zebranych i wysuszonych roślin, bez ich przeróbki generującej wyższe zyski. Fundacja, aby przeciwdziałać takiej formie wykorzystywania darów przyrody bułgarskiej. Wspólnie z przedstawicielami nauki realizują projekt popularyzacji roślin leczniczych jako alternatywnej działalności gospodarczej na górskich wsiach bułgarskich. Projekt „Model ochrony i zrównoważonego wykorzystywania roślin leczniczych na poziomie gminnym z udziałem organizacji społeczeństwa obywatelskiego, władz lokalnych i mediów” jest finansowanych z Bułgarsko-Szwajcarskiego Programu Współpracy. Jego celem jest popularyzacja informacji o właściwościach leczniczych roślin bułgarskich.

 

Źródło: strona internetowa fundacji: http://ecologybg.com/index_bg; strona internetowa projektu http://herbvaluebg.org/