Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuProdukcja kultur eterycznych w Bułgarii – olejek różany

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Urszula Seremak | 2017-06-20 12:43:30
aktualności

Jeśli chodzi o wskazanie sektora bułgarskiej gospodarki, w którym jest światowym liderem od lat, to z pewnością jest nim uprawa róż damasceńskich (Rosa damascena), nazywanych Alba. Jest ona surowcem do produkcji wysokiej jakości olejku różanego wykorzystywanego w najpopularniejszych markowych perfumach na świecie.

Przemysł jest unikatowy, warunkowany geograficznie w okolicach tzw. Doliny Róż i oparty na tradycjach.

Plantatorzy róży damasceńskiej w Bułgarii napotykają jednak na problemy związane z jej uprawą. Dotyczy to braku siły roboczej do zbiorów, zmiennych warunków atmosferycznych, kradzieży produkcji.

Wg danych podanych przez tygodnik Kapitał w Bułgarii obecnie pracuje 52 destylarni. Ogółem obsadzonych różą jest prawie 4 tys. ha. Przetwarzanych jest 7-8 tys. ton róż. W wyniku destylacji wodno-parowej uzyskuje się 1600-1900 kg olejku różanego wykorzystywanego w perfumerii i kosmetyce,. W wyniku destylacji uzyskiwanych jest 350-400 ton wody różanej, a w wyniku ekstrakcji płatków różanych 400-500 kg wyciągu różanego (rozov konkret). Głównymi odbiorcami są Francja, Niemcy, USA i Japonia. W 2016 r. eksport olejku różanego, wody różanej i wyciągu różanego wyniósł 30,5 mln BGN (15,2 mln EUR).

 

Źródło: tygodnik Kapital nr 23/2017 str. 20