Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuWykorzystywanie funduszy unijnych w Bułgarii

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Urszula Seremak | 2017-07-12 16:44:11
aktualności

Na dzień 30 czerwca 2017 r. realnie wypłacone środki z programów operacyjnych w Bułgarii wyniosły 8 769 197 329 BGN, czyli 1 230 BGN na głowę ludności. Najwięcej środków zostało wykorzystanych w stolicy (3 249 mln BGN), Płowdiw (663 mln BGN), Burgas (563 mln BGN), Warna (399 mln BGN), Stara Zagora (332 mln BGN).

Największe projekty finansowane z programów operacyjnych na daną chwilę to metro sofijskie, odcinki dróg i autostrad, oczyszczalnie ścieków w różnych miejscach Bułgarii. Jednocześnie tysiące projektów administracji gminnej skupia się na budowaniu placów zabaw, upiększaniu obiektów użyteczności publicznej, remonty budynków i wymiana wyposażenia. Problemem szczebla lokalnego jest nakreślanie krótkotrwałych celów związanych z kolejnymi wyborami lokalnymi. Gminy często musza dokonywać wyboru czy kandydować o środki z funduszy unijnych czy poszukiwać realnych inwestycji. Poszukiwanie inwestorów jest zwykle długotrwałym i żmudnym procesem i niewiadomymi szansami na sukces, ale prowadzi do rozwoju lokalnej gospodarki. Często jest związany z poniesieniem przez gminę wydatku np. na budowę infrastruktury, bez przynoszenia szczególnych przychodów do budżetu gminy. Realizacja projektów europejskich prowadzi do szybkich i widocznych dla mieszkańców (wyborców) wyników – piękny park dla przykładu co daje możliwość dodatkowych dochodów dla gminnych urzędników.

Wg przebywającej w czerwcu br. w Bułgarii komisarz ds. rozwoju regionalnego Corina Creţu Bułgaria znajduje się w czołówce państw jeśli chodzi o wykorzystanie funduszy unijnych w okresie 2000-2013 (97% środków). W bieżącym roku zostało już zaakceptowanych 41% projektów. Rozmowy z ministrem rozwoju regionalnego i minister turystyki dotyczyły projektu budowy autostrady Struma, finansowanej ze środków europejskich i transgranicznych projektów, w których uczestniczy Bułgaria.

 

Źródło: http://www.regionalprofiles.bg/bg/news/what-is-the-utilization-of-eu-funds/

https://www.actualno.com/europe/korina-krecu-obsydi-usvojavaneto-na-sredstvata-ot-es-s-bylgarski-ministri-news_618050.html