Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuProdukcja przemysłowa w Bułgarii w maju 2017 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Urszula Seremak | 2017-07-13 16:02:54
aktualności

Według wstępnych danych Krajowego Instytutu Statystycznego RB w maju 2017 r. wskaźnik produkcji przemysłowej, obliczany na podstawie danych wyrównanych sezonowo, zwiększył się o 2,7% w porównaniu z kwietniem 2017 r.

W porównaniu z analogicznym miesiącem 2016 r. na podstawie danych skorygowanych kalendarzowo wskaźnik produkcji przemysłowej wzrósł w maju 2017 r. o 9,6%.

Miesięczne zmiany

W maju 2017 r., w porównaniu z poprzednim miesiącem, zarejestrowano wzrost w przemyśle wydobywczym – o 3,8%, w przemyśle przetwórczym - o 2,6%, oraz w produkcji i dystrybucji energii elektrycznej – o 2,9%.

W ramach przemysłu przetwórczego znaczący wzrost odnotowano w przypadku produkcji surowców i lekarstw – o 13,9%, przy remontach i instalacji maszyn i urządzeń – o 13,0%, produkcji maszyn i urządzeń o ogólnym i specjalistycznym zastosowaniu – o 10,4%, produkcji pojazdów z wyłączeniem samochodów – o 9,3%, produktów wyrobów elektrycznych – o 7,2%. Spadek natomiast odnotowano w przypadku produkcji wyrobów metalowych bez maszyn i urządzeń – o 11,7%, produkcji techniki komputerowej, produktów optycznych i elektronicznych – o 8,1%, produkcji wyrobów chemicznych – o 2,7%.

Roczne zmiany

W skali roku wzrost produkcji przemysłowej, obliczonej na podstawie danych skorygowanych kalendarzowo, odnotowano w przemyśle przetwórczym – o 13,5%, w przemyśle wydobywczym – o 6,1%, natomiast spadek zarejestrowano w produkcji i dystrybucji energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu – o 3,6%.

W ramach przemysłu przetwórczego znaczący wzrost odnotowano w produkcji wyrobów tytoniowych – o 60,1%, produkcji podstawowych metali – o 41,9%, produkcji wyrobów metalowych bez maszyn i urządzeń – o 37,2%, produkcji maszyn i urządzeń o ogólnym i specjalistycznym zastosowaniu – o 34,0%, przy remontach i instalacji maszyn i urządzeń – o 14,6%. Spadek natomiast odnotowano w przypadku produkcji tkanin i wyrobów włókienniczych z wyłączeniem odzieży – o 5,5%, produkcji odzieży – o 2,6%.

 

Źródło: Krajowy Instytut Statystyczny w Bułgarii (www.nsi.bg)

Opracowano w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Sofii (https://bulgaria.trade.gov.pl/bg ).