Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCeny producentów w Bułgarii w czerwcu 2017 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Urszula Seremak | 2017-08-02 17:10:15
aktualności

Ogólny wskaźnik cen producentów w czerwcu 2017r. zmniejszył się w stosunku do miesiąca poprzedniego o 0,2%. Spadek cen odnotowano w przemyśle przetwórczym – o 0,3%, w produkcji i dostawach energii elektrycznej, cieplnej i gazu - o 0,1%, %, natomiast wzrost zarejestrowano w przemyśle wydobywczym – o 0,8% .

Znaczny spadek cen producentów w przemyśle przetwórczym wobec miesiąca poprzedniego odnotowano w poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji – o 0,7%, przy produkcji odzieży oraz pojazdów z wyłączeniem samochodów - odpowiednio o 0,4%, natomiast wzrost zarejestrowano w produkcji drewna i wyrobów z drewna bez mebli – o 0,9% oraz przy produkcji papieru, tektury i wyrobów z papieru i tektury – o 0,7%.

 

Ogólny wskaźnik cen producentów w czerwcu 2017 r. zwiększył się o 3,1% w porównaniu z analogicznym miesiącem 2016r. Wzrost cen odnotowano przemyśle wydobywczym – o 8,7%, w przemyśle przetwórczym – o 2,8%, oraz w produkcji i dostawach energii elektrycznej, cieplnej i gazu – o 3,0%.

Znaczny wzrost cen producentów w czerwcu 2017 r. w przemyśle przetwórczym wobec analogicznego miesiąca 2016r. odnotowano w przypadku: produkcji podstawowych metali – o 12,5%, produkcji pojazdów, przyczep i naczep - o 5,0%, przy produkcji drewna i wyrobów z drewna bez mebli – o 4,6%, natomiast spadek zarejestrowano przy produkcji maszyn i urządzeń do celów ogólnych i specjalnych – o 0,3%.

 

Wskaźnik cen producentów na rynku wewnętrznym w czerwcu 2017 zmniejszył się o 0,4% w stosunku do miesiąca poprzedniego. Spadek cen zarejestrowano w przemyśle wydobywczym – o 2,1%, w przemyśle przetwórczym – o 0,4%, oraz w produkcji i dostawach energii elektrycznej, cieplnej i gazu – o 0,1%.

 

Spadek cen producentów w przemyśle przetwórczym odnotowano w przypadku: podstawowych metali – o 1,5% oraz w poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji – o 0,7%, natomiast wzrost zarejestrowano przy produkcji drewna i wyrobów z drewna bez mebli oraz przy produkcji urządzeń elektrycznych – odpowiednio o 0,4%.

 

Wskaźnik cen producentów na rynku wewnętrznym w czerwcu 2017 r. odnotował wzrost o 2,7% w porównaniu z analogicznym miesiącem 2016 r. Wzrost cen w czerwcu 2017 r. odnotowano w przemyśle wydobywczym – o 7,3%, w przemyśle przetwórczym – o 2,4% oraz w produkcji i dostawach energii elektrycznej cieplnej i gazu – o 2,8%.

 

Wzrost cen w przemyśle przetwórczym w stosunku do czerwca 2016 r. zarejestrowano w przypadku: produkcji podstawowych metali – o 9,9%, produkcji produktów chemicznych – o 4,2% oraz urządzeń elektrycznych – o 4,1%.

 

Spadek cen producentów odnotowano w przypadku obróbki skóry, produkcji wyrobów ze skóry bez włosa – o 0,5% oraz przy produkcji techniki komputerowej, produktów optycznych i elektronicznych – o 0,4%.

 

Źródło: Krajowy Instytut Statystyczny w Bułgarii (www.nsi.bg)

Opracowano w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Sofii https://bulgaria.trade.gov.pl/bg