Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKlimat biznesowy w lipcu 2017r. w Bułgarii

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Urszula Seremak | 2017-08-07 12:17:44
aktualności

Według Krajowego Instytutu Statystycznego (NSI), wskaźnik klimatu biznesowego w lipcu 2017r. zmniejszył się o 1,4 pkt. w porównaniu z poprzednim miesiącem, co było spowodowane mniej korzystnymi opiniami menadżerów w branży budownictwa, handlu detalicznego i usług.

W przemyśle wskaźnik klimatu biznesowego zwiększył o 1,3 pkt. w porównaniu z czerwcem głównie ze względu na lepsze oczekiwania menedżerów odnośnie obecnej sytuacji biznesowej przedsiębiorstw na najbliższe sześć miesięcy. Jednocześnie ich oczekiwania odnośnie aktywności produkcyjnej na najbliższe trzy miesiące były mniej korzystne.

W budownictwie w lipcu 2017r. wskaźnik klimatu biznesowego zmniejszył się o 3,2 pkt. w porównaniu z poprzednim miesiącem, co było spowodowane mniej optymistycznymi ocenami i oczekiwaniami menedżerów dotyczącymi sytuacji gospodarczej przedsiębiorstw. Według ich opinii, obecna aktywność budowlana zwiększyła się w porównaniu z poprzednim miesiącem, a prognozy na następne trzy miesiące były bardziej wstrzemięźliwe.

Głównym czynnikiem ograniczającym aktywność w sektorze pozostaje wciąż niepewne otoczenie gospodarcze, następnie konkurencja w branży i problemy finansowe, gdzie w ciągu ostatniego miesiąca zarejestrowano zmieszenie się negatywnego wpływu drugiego czynnika.

Odnośnie cen sprzedaży w budownictwie menedżerowie oczekują, iż pozostaną one bez zmian w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Wskaźnik "klimat biznesowy w handlu detalicznym" zmniejszył się o 2,9 pkt. w porównaniu z poprzednim miesiącem, co było spowodowane mniej pozytywnymi ocenami i oczekiwaniami handlowców detalicznych dotyczącymi sytuacji gospodarczej przedsiębiorstw. Ich prognozy odnośnie wielkości sprzedaży w ciągu następnych trzech miesięcy również były bardziej wstrzemięźliwe.

Niepewne otoczenie gospodarcze, konkurencja w branży oraz niewystarczający popyt pozostały głównymi czynnikami ograniczającym aktywność w sektorze.

Odnośnie cen sprzedaży większość sprzedawców detalicznych spodziewa się ich wzrostu w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

W lipcu 2017r wskaźnik klimatu biznesowego w sektorze usług zmniejszył się o 3,3 pkt. proc. co było spowodowane mniej korzystnymi ocenami menedżerów dotyczącymi sytuacji gospodarczej przedsiębiorstw. Jednocześnie odnotowano polepszenie się ich oczekiwań odnośnie zapotrzebowania na usługi w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Głównym czynnikiem ograniczającym aktywność w sektorze pozostaje niepewne otoczenie gospodarcze, następnym jest konkurencja w branży.

Odnośnie cen w sektorze usług przedsiębiorcy spodziewają się zachowania ich na tym samym poziomie w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Źródło: Krajowy Instytut Statystyczny w Bułgarii (www.nsi.bg)

Opracowano w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Sofii https://bulgaria.trade.gov.pl/bg