Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuProdukcja przemysłowa w Bułgarii w czerwcu 2017 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Urszula Seremak | 2017-08-08 13:59:48
aktualności

Według wstępnych danych Krajowego Instytutu Statystycznego RB w czerwcu 2017 r. wskaźnik produkcji przemysłowej, obliczany na podstawie danych wyrównanych sezonowo, zmniejszył się o 1,4% w porównaniu z majem 2017 r.

W porównaniu z analogicznym miesiącem 2016 r. na podstawie danych skorygowanych kalendarzowo wskaźnik produkcji przemysłowej wzrósł w czerwcu 2017 r. o 3,6%.

Miesięczne zmiany

W czerwcu 2017 r., w porównaniu z poprzednim miesiącem, zarejestrowano wzrost w przemyśle wydobywczym – o 1,0%, w produkcji i dystrybucji energii elektrycznej – o 1,1%, natomiast spadek zarejestrowano w przemyśle przetwórczym - o 2,1%.

W ramach przemysłu przetwórczego znaczący wzrost odnotowano w przypadku produkcji techniki komputerowej, produktów optycznych i elektronicznych – o 9,9%, produkcji pojazdów z wyłączeniem samochodów – o 6,0%, produkcji surowców i lekarstw - o 5,4%, produkcji artykułów spożywczych – o 4,4%. Spadek natomiast odnotowano przy remontach i instalacji maszyn i urządzeń – o 13,7%, w przypadku produkcji maszyn i urządzeń o ogólnym i specjalistycznym zastosowaniu – o 9,9%, produkcji wyrobów tytoniowych – o 8,9%, produkcji wyrobów metalowych bez maszyn i urządzeń – o 7,5%.

Roczne zmiany

W skali roku wzrost produkcji przemysłowej, obliczonej na podstawie danych skorygowanych kalendarzowo, odnotowano w przemyśle wydobywczym – o

7,6%, w przemyśle przetwórczym – o 4,9%,%, natomiast spadek zarejestrowano w produkcji i dystrybucji energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu – o 3,5%.

W ramach przemysłu przetwórczego znaczący wzrost odnotowano w produkcji podstawowych metali – o 46,6%, produkcji techniki komputerowej, produktów optycznych i elektronicznych – o 26,5%, produkcji wyrobów tytoniowych – o 20,7%, produkcji pojazdów z wyłączeniem samochodów – o 16,8%, produkcji surowców i lekarstw - o 16,1%. Spadek natomiast odnotowano w przypadku produkcji wyrobów metalowych bez maszyn i urządzeń – o 8,3%, produkcji napojów – o 6,4%, produkcji papieru, tektury oraz wyrobów z papieru i tektury - o 4,5%, produkcji pojazdów, przyczep i naczep –o 2,3%.

 

Źródło: Krajowy Instytut Statystyczny w Bułgarii (www.nsi.bg)

Opracowano w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Sofii (https://bulgaria.trade.gov.pl/bg ).