Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPolsko - Bułgarskie Forum Gospodarcze, 20.09.2017r., Sofia

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Urszula Seremak | 2017-09-26 12:56:32
aktualności

W dniu 20 września 2017 r. w Sofijskim Parku Technologicznym odbyło się Polsko-Bułgarskie Forum Gospodarcze. Celem przedsięwzięcia było pokazanie przedsiębiorcom obydwu krajów potencjału rozwoju handlu i współpracy gospodarczej między Polską a Bułgarią.

W Forum uczestniczyła Pani Premier Beata Szydło, która zachęcała bułgarskich przedsiębiorców do inwestowania w Polsce. „Polska jest dobrym rynkiem, państwem bezpiecznym i przyjaznym. Sądzę, że znajdziecie nad Wisłą bardzo dobry klimat do inwestowania”

Pani Premier podkreślała, że „Dla naszej części Europy, rozwój Polski i Bułgarii jest niezwykle istotny, po to, byśmy mogli dorównywać naszym partnerom z Unii Europejskiej, ale też pokazywać, jak można dobrze rządzić i gospodarować. Nasz region, nasze państwa, są przykładem tego, że mądrze prowadzona polityka gospodarcza przynosi dobre efekty” Szefowa polskiego rządu przypomniała, że nasze kraje musiały ponieść wiele wyrzeczeń, by osiągnąć tak dobre rezultaty gospodarcze. Dzisiaj można powiedzieć, że Polska i Bułgaria są przykładem jako państwa, które maja bardzo dobre wyniki gospodarcze.

Pani Premier deklarowała „Jesteśmy tu wspólnie po to, żeby potwierdzić państwu, że bardzo zależy nam na współpracy gospodarczej. Cenimy sobie, iż nasi przedsiębiorcy już ze sobą współpracują, że są realizowane nowe projekty”.

Pani Premier podkreśliła dotychczasowe osiągnięcia polskich firm na rynku bułgarskim wskazując na realizację przez nie znaczących kontraktów. Jako przykład podała firmy PESA i SOLARIS, których tramwaje i autobusy jeżdżą po ulicach Sofii i innych miast. Zachęcając wskazała, że polskie firmy mają bogate doświadczenie w zakresie projektów infrastrukturalnych.

Pani Premier wyraziła nadzieję na zwiększenie liczby wspólnie realizowanych projektów. Wyraziła przekonanie, że „spotkanie zaowocuje wieloma nowymi, dobrymi kontraktami i pomysłami na współpracę, a także będzie kolejnym elementem budowania polsko-bułgarskiej przyjaźni”. Chwaliła polskie firmy zachęcając partnerów bułgarskich do korzystania z usług polskich przedsiębiorców: „Polskie firmy są wspaniale. Polska jest państwem, które chce rozwijać się na różnych kierunkach.”

Z taką opinią o polskich firmach zgodził się Premier Bułgarii Pan Bojko Borisov. Chwalił polską ofertę producentów taboru autobusowego jako najlepszą i najtańszą. Zapewnił, że Bułgaria znosi bariery administracyjne dla zagranicznych inwestorów. Premier Bułgarii zadeklarował uczestnikom Forum, że biznes w razie problemów może na niego liczyć i kiedy zajdzie potrzeba włączy się w celu poszukiwania rozwiązań.

W Forum wzięło udział ponad 100 firm z Bułgarii i Polski i było okazją zaprezentowania polskiej oferty inwestycyjnej i eksportowej w dziedzinie modernizacji infrastruktury kolejowej (firmy takie jak Trakcja, ZUE i DPK System), transportu szynowego (PESA), autobusowego (Solaris), systemów biletowych i biletomatów (Mera), produkcji biomasy i pasz hodowlanych (Woodwaste), produkcji makaronów (Makarony) a także oferty usługowej z branży energetycznej (Energotherm), logistycznej obsługi frachtu (3Cargo), finansowej (Igoria Trade) i eksportowej w zakresie produktów rolno-spożywczych (Contractus, Ewa Bis) i sprzętu medycznego (InterBusiness91). Polska przedsiębiorczość była również reprezentowana przez dwa start-upy (BangProof i 45stages).