.
Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuProdukcja przemysłowa w Bułgarii we wrześniu 2017 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Urszula Seremak | 2017-11-21 16:49:48
aktualności

Według wstępnych danych Krajowego Instytutu Statystycznego RB we wrześniu 2017 r. wskaźnik produkcji przemysłowej, obliczany na podstawie danych wyrównanych sezonowo, zwiększył się o 0,3% w porównaniu z sierpniem 2017 r.

W porównaniu z analogicznym miesiącem 2016 r. na podstawie danych skorygowanych kalendarzowo wskaźnik produkcji przemysłowej wzrósł we wrześniu 2017 r. o 3,2%.

 

Miesięczne zmiany

We wrześniu 2017 r., w porównaniu z poprzednim miesiącem, zarejestrowano wzrost w przemyśle przetwórczym - o 0,6%, natomiast spadek zarejestrowano w przemyśle wydobywczym – o 0,8% oraz w produkcji i dystrybucji energii elektrycznej – o 0,5%.

W ramach przemysłu przetwórczego znaczący wzrost odnotowano w przypadku produkcji pojazdów z wyłączeniem samochodów – o 11,0%, przy remontach i instalacji maszyn i urządzeń – o 10,3%, produkcji napojów – o 6,3%, produkcji pojazdów, przyczep i naczep – o 5,8%.

Spadek natomiast odnotowano w produkcji techniki komputerowej, produktów optycznych i elektronicznych – o 12,9%, produkcji produktów chemicznych – o 9,3%, produkcji wyrobów metalowych bez maszyn i urządzeń – o 5,7%, produkcji wyrobów tytoniowych – o 4,1%.

 

Roczne zmiany

W skali roku wzrost produkcji przemysłowej, obliczonej na podstawie danych skorygowanych kalendarzowo, odnotowano w przemyśle wydobywczym – o 7,7%, przemyśle przetwórczym – o 4,3%, natomiast spadek zarejestrowano w produkcji i dystrybucji energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu – o 3,5%.

W ramach przemysłu przetwórczego znaczący wzrost odnotowano w produkcji podstawowych metali – o 28,1%, w produkcji maszyn i urządzeń o ogólnym i specjalistycznym zastosowaniu – o 17,9%, produkcji pojazdów, przyczep i naczep – o 14,2%, produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 13,9%.

Spadek natomiast odnotowano w przypadku obróbki skóry i produkcji obuwia i wyrobów ze skóry bez włosa – o 12,5%, produkcji wyrobów metalowych bez maszyn i urządzeń – o 7,9%, produkcji odzieży – o 6,6%, produkcji mebli – o 5,7%.

 

Źródło: Krajowy Instytut Statystyczny w Bułgarii (www.nsi.bg)

Opracowano w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Sofii (https://bulgaria.trade.gov.pl/bg ).