Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCeny producentów w Bułgarii we wrześniu 2017 r.

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Urszula Seremak | 2017-12-01 11:11:18
aktualności

Ogólny wskaźnik cen producentów we wrześniu 2017r. zwiększył się w stosunku do miesiąca poprzedniego o 0,5%. Wzrost cen odnotowano w przemyśle przetwórczym – o 0,7%, w przemyśle wydobywczym – o 0,5%, natomiast spadek zarejestrowano w dostawach energii elektrycznej, cieplnej i gazu – o 0,3%.

Znaczny wyrost cen producentów w przemyśle przetwórczym wobec miesiąca poprzedniego odnotowano w produkcji podstawowych metali – o 1,7% oraz przy produkcji drewna i wyrobów z drewna bez mebli – o 1,1%, natomiast spadek zarejestrowano w przypadku produkcji surowców i lekarstw oraz przy produkcji pojazdów z wyłączeniem samochodów – odpowiednio o 0,2%.

 

Ogólny wskaźnik cen producentów we wrześniu 2017 r. zwiększył się o 5,7% w porównaniu z analogicznym miesiącem 2016r. Wzrost cen odnotowano w dostawach energii elektrycznej, cieplnej i gazu – o 10,3%, w przemyśle wydobywczym – o 9,9% oraz w przemyśle przetwórczym – o 4,0%.

 

Znaczny wzrost cen producentów we wrześniu 2017 r. w przemyśle przetwórczym wobec analogicznego miesiąca 2016r. odnotowano w przypadku: produkcji podstawowych metali – o 13,6%, przy produkcji drewna i wyrobów z drewna bez mebli – o 6,7%, produkcji pojazdów, przyczep i naczep - o 4,5%, natomiast spadek zarejestrowano przy produkcji techniki komputerowej, produktów optycznych i elektronicznych oraz przy produkcji pojazdów z wyłączeniem samochodów – odpowiednio o 1,8%.

 

Wskaźnik cen producentów na rynku wewnętrznym we wrześniu 2017 zwiększył się o 0,3% w stosunku do miesiąca poprzedniego. Wzrost cen zarejestrowano w przemyśle wydobywczym – o 1,8% oraz w przemyśle przetwórczym – o 0,4%, natomiast w produkcji i dostawach energii elektrycznej, cieplnej i gazu nie zarejestrowano zmian.

 

Wzrost cen producentów w przemyśle przetwórczym odnotowano w przypadku: produkcji drewna i wyrobów z drewna bez mebli – o 1,6%, produkcji podstawowych metali – o 0,8%, natomiast spadek zarejestrowano przy produkcji surowców i lekarstw – o 0,4% oraz produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 0,2%.

 

Wskaźnik cen producentów na rynku wewnętrznym we wrześniu 2017 r. odnotował wzrost o 6,0% w porównaniu z analogicznym miesiącem 2016 r. Wzrost cen we wrześniu 2017 r. odnotowano w przemyśle wydobywczym – o 10,9%, w produkcji i dostawach energii elektrycznej cieplnej i gazu – o 10,6% oraz w przemyśle przetwórczym – o 2,9%.

 

Wzrost cen w przemyśle przetwórczym w stosunku do września 2016 r. zarejestrowano w przypadku: produkcji podstawowych metali – o 14,5%, produkcji drewna i wyrobów z drewna bez mebli – o 6,4%, produkcji urządzeń elektrycznych – o 5,7%.

 

Spadek cen producentów odnotowano w przypadku produkcji techniki komputerowej, produktów optycznych i elektronicznych – o 0,5% oraz obróbki skóry, produkcji wyrobów ze skóry bez włosa – o 0,4%.

 

Źródło: Krajowy Instytut Statystyczny w Bułgarii (www.nsi.bg)

Opracowano w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Sofii https://bulgaria.trade.gov.pl/bg