Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRozwój sektora ICT w Bułgarii

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Grażyna Chorążykiewicz | 2018-04-10 08:22:39
sektor ict w bułgarii, dynamiczny rozwój w ostatnich 7 latah=ch, wzrost o 18% w 2017

Sektor technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) w Bułgarii jest jednym z najszybciej rozwijających się w gospodarce. Zatrudnia ponad 50 tys. Ludzi. Obroty w tym sektorze sektorze wzrosły o ponad 300% w ciągu ostatnich siedmiu lat. W 2017 roku zwiększyły się o 18% w skali rocznej.

Sektor technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) w Bułgarii jest jednym z najszybciej rozwijających się w gospodarce. Zatrudnia ponad 50 tys. Ludzi. Obroty w tym sektorze sektorze wzrosły o ponad 300% w ciągu ostatnich siedmiu lat. W 2017 roku zwiększyły się o 18% w skali rocznej.

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w sektorze IT w Sofii znacząco wzrosły w latach 2011-2015. Całkowity wzrost BIZ na koniec roku wyniósł 70%. W wartościach bezwzględnych, ich wielkość osiągnęła 261 mln euro na koniec roku 2015. Prawie wszystkie inwestycje są skoncentrowane w działaniach w dziedzinie technologii informacyjnej - 92% wszystkich z sektora IT. Ponad połowa - 137 mln euro w kategorii „inne” (wśród nich, naprawa komputerów i instalacja komputerów i oprogramowania). Najszybszy wzrost BIZ w tym okresie dotyczy przetwarzania danych i hostingu, z czego 109%.

Wg prognoz Forbes’a sektor IT w Bułgarii będzie nadal rosnąć w dwucyfrowym tempie. Sektor będzie miał coraz większy udział w PKB i w ciągu kolejnych 5-10 lat będzie również dwucyfrowy. W sektorze oprogramowania zatrudnienie wyniesie ponad 20 tysięcy programistów, a w outsourcingu – 50 tysięcy. Wynagrodzenia również będą wzrastać, ale łagodie. Średnia płaca miesięczna w sektorze oprogramowania w 2017 ro. Będzie utrzymywać się na poziomie 3 000 BGN (1 500 EUR)

Ouusourcing procesów biznesowych w Bułgarii rozwinął się w ciągu ostatnich 10 lat. Obecnie obserowane się przesunięcie w kierunku usług wymagających wysokich kwalifikacji o wysokiej wartości dodanej. W przypadku oprogramowania spodziewany jest stały i stabilny wzrost.

Sektor IT w Bułgarii tradycyjnie nie korzysta z preferencji podatkowych. W 2016 r. sektor outsourcingu był źródłem prawie 2% wszystkich podatków i prawie 4.5% wszystkich zapłaconych składem na ubezpieczenia społeczne. Firmy softwarowe generują 1.25% skonsolidowanego budżetu Bułgarii (przy 0.8% zatrudnieniu). I tendencja wzrasta.

Na odbytym w Sofii Cloud and Blockchain Forum 2018 30 marca 2018 r. z udziałem usługodawców, operatorów telekomunikacyjnych, biznesu i specjalistów ICT Wiceminister Gospodarki RB Lachezar Borisov podkreślił, że rozwój technologii Blockchain i w chmurze zmieni gospodarkę bułgarską. Wpłynie na usługi cyfrowe i zrewolucjonizuje modele biznesowych w wielu dziedzinach, takich jak ochrona zdrowia, sektor ubezpieczeń, finansów i innych.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Sofijską Agencję ds. Inwestycji pod patronatem bułgarskiego Ministerstwa Gospodarki.

Informacje wraz z prezentacjami wygłoszonymi na Forum dostępne są na stronie internetowej https://cloud.b2bmedia.bg/bg/%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B7%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%B8-%D0%BE%D1%82-2018

Opracowanie:

ZBH w Sofii na podstawie informacji Ministerstwa Gospodarki www.mi.government.bg , Sofijskiej Agencji ds. Inwestycji http://investsofia.com i Forbes Bulgaria http://forbesbulgaria.bg