Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRynek herbat w Bułgarii

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-03-31 20:34:56
analizy rynkowe

Produkty z kategorii herbata były obecne w ponad połowie bułgarskich gospodarstw domowych - w okresie dwunastu miesięcy do listopada 2014 r. około 52% wszystkich gospodarstw domowych dokonało przynajmniej jednego zakupu produktów z tej kategorii w celu konsumpcji w domu.

Produkty z kategorii herbata były obecne w ponad połowie bułgarskich gospodarstw domowych - w okresie dwunastu miesięcy do listopada 2014 r. około 52% wszystkich gospodarstw domowych dokonało przynajmniej jednego zakupu produktów z tej kategorii w celu konsumpcji w domu. W porównaniu z poprzednim rokiem, bułgarskie gospodarstwa domowe zaczęły częściej kupować herbatę, ale w mniejszych ilościach w trakcie każdej wizyty w sklepie i po wyższych średnich cenach za kilogram.

Istnieją trzy segmenty herbat - ziołowe, owocowe i zwykłe. Największy udział pod względem wielkości posiadała herbata ziołowa. W trakcie roku do listopada 2014 r. segment ten osiągnął 72% udziału pod względem ilości zakupionych produktów, przy prawie 69% w roku poprzednim. Wzrost ten został zniwelowany przez spadek pozycji herbat owocowych, podczas gdy herbata zwykła zachowuje swój udział i jest relatywnie stabilna (16% pod względem objętości). W każdym z badanych segmentów odnotowano wzrost częstotliwości oraz zmniejszenie ilości zakupów. Jednocześnie jednak w trakcie 12 miesięcy do listopada 2014 r. herbata owocowa traciła nabywców, natomiast herbata ziołowa i zwykła przyciągały nowych konsumentów w porównaniu z poprzedniego analogicznym okresem. Najbardziej stabilny wzrost średnich cen za kg zarejestrowano w przypadku zwykłej herbaty.

Nadal dominowały produkty w opakowaniach kartonowych. W analizowanym okresie zajmowały one około 97% udział pod względem wielkości. Herbata, sprzedawana luzem posiadała niecałe 2% udziału w rynku.

Marki międzynarodowe zajmowały większy udział tylko w przypadku herbaty zwykłej (około 71% ilości zakupionych w ciągu roku do listopada 2014 r.). W przypadku pozostałych dwóch rodzajów herbat dominowali lokalni producenci. Udział lokalnych producentów herbat owocowych wyniósł 74% pod względem objętości. Największy udział bułgarskich producentów odnotowany był w segmencie herbat ziołowych z 78% udziałem pod względem wielkości zakupu.

Stosunkowo stabilne pozycje miały supermarkety, małe sklepy spożywcze i hipermarkety, za pośrednictwem których odbywała się największa część sprzedaży produktów z tej kategorii w roku do listopada 2014 r. - 21%, 18% i 16%. Spadek odnotowano w przypadku mini marketów kosztem zwiększenia udziału sprzedaży w drogeriach. Sklepy dyskontowe posiadały udział około 15% pod względem wielkości sprzedaży. Dokładnie taki był również udział marek własnych. Najmocniejsze pozycje marek własnych były w segmencie herbat ziołowych (19% udziału pod względem objętości), a najmniejszy udział należał do segmentu herbat owoców (7%).

 

Źródło: Regal

Opracowano w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Sofii (Https://sofia.trade.gov.pl).
Pliki do pobrania

Rynek herbat w Bułgarii
doc | 122.5 KB
Pobierz