Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRynek oleju roślinnego w Bułgarii

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-01-08 09:44:11
analizy rynkowe

Domowe zużycie oleju roślinnego w Bułgarii wzrosło pod względem objętości w skali dwunastu miesięcznego okresu do czerwca 2014 r. w wyniku wzrostu zakupywanych ilości podczas jednorazowego zakupu.

Domowe zużycie oleju roślinnego w Bułgarii wzrosło pod względem objętości w skali dwunastu miesięcznego okresu do czerwca 2014 r. w wyniku wzrostu zakupywanych ilości podczas jednorazowego zakupu. Mimo tego większe ilości nie zdołały zrównoważyć spadku średnich cen za kilogram, odpływu kupujących i rzadziej dokonywanych zakupów. W rezultacie produkty z z tej kategorii zarejestrowały spadek sprzedaży pod względem wartości.

Spadek zakupionych towarów pod względem wartości dotyczył zarówno produktów marek producentów, jak i tych z etykietą marek własnych, gdzie w przypadku marek własnych tempo kurczenia się sprzedaży było mniejsze, a nawet marki własne przyciągały nowych nabywców. W obu przypadkach odnotowano rzadsze wizyty klientów w obiektach handlowych oraz niższe ceny za kilogram zakupionego oleju.

Produkty z kategorii olej roślinny charakteryzowały się znacznym udziałem marek własnych w sprzedaży ogółem. Jeśli średnio dla sektora FMCG marki własne zajmowały około 16% rynku pod względem wielkości, to w analizowanej kategorii stanowiły 33%, a udział ten rósł w ciągu ostatniego roku.

Rynek oleju roślinnego charakteryzuje się obecnością wielu graczy. Mimo iż nie był odnotowany poważny ruch wśród marek, widoczna była tendencja do zwiększania udziału top 10. Jeśli w 2011 r. stanowiły one 40% całkowitej sprzedaży pod względem wielkości, w czerwcu 2014 r. posiadały one 45% udział w rynku.

Najbardziej preferowanymi obiektami handlowymi, w których gospodarstwa domowe kupowały olej roślinny, to tradycyjne sklepy obsługiwane przez kasjera, posiadające 1/4 rynku. Mini markety (sklepy do 2 kas samoobsługowych) zarejestrowały znaczny wzrost, osiągając 23% udział w rynku w porównaniu z 13% udziałem w czerwcu 2012 r. Sklepy dyskontowe zwiększyły udział w sprzedaży oleju roślinnego w 2013 r. i udało im się utrzymać ten poziom w 2014 r. Dla obu typów obiektów zaobserwowano tendencję częstszych wizyt oraz większych ilości zakupów. Podczas gdy sklepy dyskontowe utrzymały liczbę kupujących na poziomie z roku poprzedniego, to mini marketom udało się przyciągnąć nowych. Hipermarkety i supermarkety charakteryzowały się malejącym udziałem i miały 1/3 rynku oleju roślinnego. Głównym powodem tego spadku z jednej strony był odpływ nabywców, a z drugiej zmniejszenie częstotliwości wizyt w celu zakupu oleju roślinnego w tych obiektach handlowych.

 

Źródło: Progressive

Opracowano w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Sofii (Https://sofia.trade.gov.pl).
Pliki do pobrania

Rynek oleju roślinnego w Bułgarii
doc | 68.5 KB
Pobierz