Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRynek środków czystości w Bułgarii

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: | 2015-05-18 13:32:33
analizy rynkowe

W 2014 r. odnotowano 4% wzrost wydatków bułgarskich gospodarstw domowych na środki czystości w porównaniu do 2013 r.

W 2014 r. odnotowano 4% wzrost wydatków bułgarskich gospodarstw domowych na środki czystości w porównaniu do 2013 r. Wzrost spowodowany był zwiększeniem się częstotliwości zakupów - w 2014 r. przeciętne gospodarstwo domowe zwiększyło ilość zakupów do czterech razy w ciągu roku.

Wśród najczęściej kupowanych produktów były środki do czyszczenia kuchni, dywanów i mebli, materiałów ściernych, środków do polerowania oraz do usuwania osadów i rdzy. Rzadziej były kupowane preparaty do drenażu, czyszczenia szkła oraz  na bazie chloru.

Względnie stabilne wg kryterium częstotliwości zakupów pozostały uniwersalne środki czystości. Jednocześnie odnotowano w ubiegłym roku wzrost kupujących o około 104 tys. gospodarstw domowych. W 2014 r. 1,4 mln gospodarstw domowych przynajmniej raz kupiło uniwersalny detergent. Ten wzrost nabywców odzwierciedla wyraźną tendencję obserwowaną w ciągu ostatnich pięciu lat. Szacuje się, że ten wzrost utrzyma się w dalszym ciągu, ze względu na proponowaną funkcjonalną wygodę tego typu produktów, co wynika z uniwersalnych cech właściwości detergentów. Kupując produkt tego typu, konsumenci unikają potrzeby kupowania (i wydawanie środków) indywidualnych produktów do podłogi, łazienki, kuchni, itp. Prawdopodobnie na rzecz wzrostu sprzedaży uniwersalnych środków czystości ma wpływ również fakt, że dzięki nim konsumenci oszczędzają również przestrzeń w domu do przechowywania wielu różnych produktów.

Inną tendencją, choć o wiele mniej widoczną, był wzrost znaczenia produktów z etykietami sieci handlowych. W 2014 r. udział marek własnych w rynku pod względem wartości produktów czyszczących osiągnął 4,3%, podczas gdy w 2013 r. wyniósł 3,8%. W pewnym stopniu było to spowodowane wzrostem udziału nowoczesnego handlu w Bułgarii ogółem.

W 2014 r. przez nowoczesne kanały dystrybucji była zrealizowana znaczna zakupów środków czystości - około 60% pod względem wartości. Ciekawostką jest to, że podczas gdy udział tradycyjnych kanałów dystrybucji odnotował spadek pod względem wartości z 28% do 27%, pod względem objętości zachowały one swoje znaczenie (28%), co oznacza, że średnie ceny, po którym produkty były tam zakupywane obniżyły się.

Źródło: Regal

Opracowano w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Sofii (Https://sofia.trade.gov.pl).
Pliki do pobrania

Rynek środków czystości w Bułgarii
doc | 95.5 KB
Pobierz