Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKorupcja silniejsza od wymiaru sprawiedliwości

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-10 11:11:44
bułgaria, korupcja, prawo

W 2014 r. w Bułgarii dochodziło do prawie 160 tys. transakcji miesięcznie o charakterze korupcyjnym. Skala zjawiska przekracza możliwości przeciwdziałania wymiaru sprawiedliwości – alarmował Ośrodek Badania Demokracji.

 

 

W 2014 roku skala korupcji osiągnęła kolejny szczyt i jest najwyższa od 15 lat. Ośrodek badający to zjawisko od początku okresu transformacji zwraca uwagę, że w większości przypadków inicjatywa łapówkarska pochodziła od przedstawicieli administracji krajowej. Do wręczania korzyści majątkowych byli zmuszani zarówno obywatele jak i podmioty gospodarcze.

„Swoisty szczyt osiągnęła również polityczna korupcja. Możemy mówić o opanowaniu państwa przez powiązane grupy interesów, które opanowały największe projekty infrastrukturalne, prokuraturę, zarząd banku centralnego, wywiad finansowy” – stwierdził szef pozarządowej organizacji Ognian Szentow.

„Sprawa South Stream pokazała jak interesy państw trzecich (Rosji) dyktowały swoje warunki bułgarskiemu parlamentowi i rządowi kosztem narodowych i europejskich interesów” – czytamy w raporcie. Podkreślono także, że to właśnie sektor energetyczny jest narażony w najwyższym stopniu na korupcję polityczną.

Fakt, że większość obywateli odrzuca zjawisko wręczania i przyjmowania korzyści majątkowych, lecz niezależnie od tego uczestniczy w takich transakcjach, wskazuje, że chodzi tu o problem systemowy. Korupcja staje się dodatkową ceną za administracyjne usługi. Zarówno pojedynczy obywatele, jak i biznes nie wierzą, że sprawę można załatwić bez łapówki, oraz że można liczyć na sprawiedliwe traktowanie w sądzie, stwierdz0no w raporcie.

Od 50 do 70 proc. petentów zgadza się na transakcje korupcyjne, po tym jak przedstawiciel administracji zażąda od nich pieniędzy lub prezentów - ostrzegają autorzy dokumentu. Sprawia to, że skala zjawiska przewyższa możliwości przeciwdziałania wymiaru sprawiedliwości, który również jest przesiąknięty korupcją. W 2014 r. jako najbardziej skorumpowani byli postrzegani przedstawiciele władzy sądowniczej, politycy oraz przedstawiciele władzy wykonawczej o dużych uprawnieniach.

Poziom korupcji w Bułgarii jest wysoki nawet na tle pozostałych krajów Europy południowo-wschodniej, które nie są członkami unijnymi i daleko odbiega od przeciętnego dla UE, stwierdzono.

W tegorocznej klasyfikacji Transparency International Bułgaria z indeksem 43 znalazła się na 69. miejscu wśród 175 państw. O pięć miejsc wyprzedza ją Macedonia.