Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuKto i gdzie inwestuje

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-10 11:21:15
bułgaria, inwestycje, polska

W Bułgarii w ostatnich latach odnotowano powolny wzrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

Według danych Bułgarskiego Banku Narodowego skumulowana wartość inwestycji zagranicznych w Bułgarii na koniec 2013 r. wyniosła 38,2 mld euro.

Z analizy Międzynarodowego Instytutu Badań Gospodarczych w Wiedniu wynika, że Bułgaria i Rumunia to jedyne kraje z nowych państw członkowskich UE, w których w 2013 r. zarejestrowano wzrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W Bułgarii wzrost wyniósł 2,1 proc., co stanowi 1,09 mld euro.

 

źródło: Bank Światowy

 

W ramach bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Bułgarii największy udział mają inwestycje w obrót i transakcje związane z nieruchomościami (7,7 mld euro), następnie inwestycje w przemysł przetwórczy (6,6 mld euro), inwestycje w pośrednictwo finansowe (6,3 mld euro), znaczne inwestycje poczyniono również w sferę handlu (5,5 mld euro) oraz usług transportowych, magazynowania i komunikacji (4,2 mld euro).

Skumulowana wartość natomiast bułgarskich inwestycji za granicą na koniec 2013 r. wyniosła według wstępnych danych Narodowego Banku Bułgarii 1 653,0 mln euro. Bułgarskie inwestycje bezpośrednie za granicą w samym 2013 r. wyniosły 109,0 mln euro.

 

Polska-Bułgaria
 

W porównaniu z wartością bezpośrednich inwestycji innych krajów Europy Środkowej, takich jak Czechy czy Węgry, wielkość polskich inwestycji jest jeszcze niewielka. Jednak te statystyki nie odzwierciedlają tego w pełni, ponieważ część firm inwestuje poprzez spółki córki założone w innych krajach, w szczególności Holandii, Luksemburgu, Austrii i w takich przypadkach bezpośrednie inwestycje w statystykach przyporządkowywane są tym krajom.

Z danych NBP wynika, że w latach 2011 - 2013 nie pojawiły się w Polsce żadne nowe inwestycje bułgarskie, a łączna wartość polskich inwestycji w Bułgarii wynosiła w 2013 r. 135 mln euro. Znaczące polskie inwestycje to centra handlowe budowane przez notowaną na warszawskiej giełdzie spółkę GTC i nabycie dużej wytwórni soków przez spółkę Maspex.

Według Bułgarskiego Banku Narodowego (www.bnb.bg) wartość bułgarskich inwestycji w Polsce na koniec 2013 r. wynosiła 3,1 mln euro.

Najwięksi polscy inwestorzy w Bułgarii to: Glob Trade Center – GTC Polska, MASPEX, AmRest – Polska oraz Malborskie Zakłady Chemiczne (Organika Bułgaria - EOOD).

Przed kryzysem z 2008 roku Polacy kupowali w Bułgarii apartamenty nad Morzem Czarnym. Według nieoficjalnych szacunków ich liczba mogła przekroczyć 1000. Zakupy dokonywane były na firmy rejestrowane w Bułgarii. W efekcie wzrosła liczba firm z kapitałem polskim zarejestrowanych w Bułgarii.

Od 1999 r. do końca 2010 r. Bułgarzy zainwestowali w Polsce 1,6 mln euro. Głównie w dystrybucję bułgarskich win, takich firm jak: DOMAINE MENADA, VINEX Slavyantsi Polska oraz w dystrybucję części do wózków widłowych przez firmę POLCAR i sprzedaż maszyn oraz narzędzi do obróbki metalu przez firmę BULMACH. Natomiast w pierwszych trzech kwartałach 2011 r. bułgarskie firmy zainwestowały w Polsce 0,1 mln euro.
 

źródło: Bank Światowy, MG, MSZ
Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Obróbki blacharskie

Świadczymy usługi cięcia i gięcia blachy według zlecenia klienta. Wykonujemy elementy metalowe o ...
Polska - POZNAŃ 2019-08-14 Dodał: Marcin Ciesielski Produkcja i przetwórstwo metali Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert