Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuBułgaria dziewiąta w rankingu AT Kearney

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-03-20 18:20:40
bułgaria, polska, inwestycje, firmy, at kearney

Bułgaria zajęła dziewiąte miejsce na świecie w rankingu najbardziej atrakcyjnych miejsc do outsourcingu, według firmy konsultingowej AT Kearney. Jest jedynym krajem z Europy, który znalazł się w pierwszej 10.

 

 

Pozycja Bułgarii jest również wyższa w porównaniu z 2013 rokiem, kiedy kraj zajmował 17. miejsce. Indeks AT Kearney utworzono zgodnie z trzema wskaźnikami. Pierwszy z nich to atrakcyjność finansowa krajów, czyli to, jak opłacalne byłoby przeniesienie tam pewnych działań biznesowych i usług. Dla Bułgarii wskaźnik ten jest stosunkowo wysoki.

Bułgaria ma jedne z najniższych podatków w Europie. PIT liniowy wynosi 10 proc., tyle samo podatek od zysku firm CIT, a w wielu rejonach o wysokim bezrobociu - 0 proc. Przy stosunkowo małej, jak na warunki europejskie, średniej płacy, wynoszącej ok. 350 euro, wpływa to na niskie koszty siły roboczej.

Źródło: Bank Światowy

Bułgaria pozostaje jednak w tyle w przypadku drugiego wskaźnika, który pokazuje dostępność i kwalifikacje kadr. Sytuacja na tutejszym rynku pracy staje się krytyczna, gdyż - jak wynika z danych statystycznych - za granicą pracuje więcej Bułgarów niż w kraju. W kraju zatrudnionych jest 2,2 mln osób, podczas gdy poza granicami na stałe lub dorywczo pracuje 2,5 mln Bułgarów.

Ta niepokojąca sytuacja zmusiła władze do rozważenia działań mających na celu przekonanie części pracujących za granicą do powrotu. Bułgaria, z przeciętną płacą w wysokości około 350 euro, jest krajem o najniższych dochodach w Unii. Specjaliści branży IT, inżynierowie czy lekarze masowo wyjeżdżają. Spośród 600 absolwentów Akademii Medycznej, którzy ukończyli studia w 2013 roku, 400 opuściło kraj natychmiast po otrzymaniu dyplomu – wynika z danych Bułgarskiego Związku Lekarzy. W ciągu ostatnich pięciu lat wyjechało ponad 5 tys. lekarzy.

Sondaże socjologiczne wskazują, że tendencja do emigracji utrzymuje się na wysokim poziomie, a powracających jest mało. Badanie agencji Afis wykazało, że 17 proc. ludności w wieku od 15 do 55 lat (400 tys. ludzi) chce wyjechać z kraju. Z sondażu agencji Alpha Research wynika natomiast, że do emigracji do krajów UE szykuje się 6,7 proc. Bułgarów; 70 proc. z nich to ludzie w wieku do 30 lat, a 25 proc. ma wyższe wykształcenie.

Ostatni wskaźnik brany pod uwagę w rankingu firmy konsultingowej AT Kearney to klimat biznesowy, gdzie Bułgaria w porównaniu z innymi krajami otrzymała średnie oceny.

Bułgaria przez długi czas miała problemy z absorpcją środków z unijnych funduszy przedakcesyjnych i strukturalnych. W I połowie 2008 r. Komisja Europejska, która prowadzi monitoring postępów Bułgarii w kilku wrażliwych obszarach (m.in. walka z przestępczością zorganizowaną i korupcją), wstrzymała finansowanie projektów w ramach funduszy SAPARD, ISPA i PHARE z powodu licznych nadużyć. Ucierpiał na tym wizerunek kraju, zwłaszcza w oczach inwestorów zagranicznych.

W Bułgarii na brak znaczących inwestycji kapitału zagranicznego, które zapewniłyby skok technologiczny i wzrost konkurencyjności, cierpi przemysł elektromaszynowy. Po spadku spowodowanym kryzysem, od 2010 r. produkcja wzrasta w tempie kilkunastu procent rocznie. Podobna sytuacja występuje w produkcji urządzeń elektrycznych oraz w przemyśle elektronicznym i komputerowym.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Obróbki blacharskie

Świadczymy usługi cięcia i gięcia blachy według zlecenia klienta. Wykonujemy elementy metalowe o ...
Polska - POZNAŃ 2019-08-14 Dodał: Marcin Ciesielski Produkcja i przetwórstwo metali Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert