Bułgaria znajduje się na Półwyspie Bałkańskim. Liczy 110 899,7 km kw. Od zachodu graniczy z Serbią oraz Macedonią, od południa z Grecją i Turcją, a z Rumunią od północy.
W kraju żyje 7,3 mln osób, z czego 72,9 proc. - w miastach. 48,7 proc. ludności stanowią mężczyźni, a 51,3 proc. – kobiety. W wieku produkcyjnym jest 61,8 proc. ludności. Siedem miast ma ponad 100 tys. mieszkańców to: Sofia, Płowdiw, Warna, Burgas, Ruse, Stara Zagora i Plewen. Mieszka w nich 34 proc. ludności Bułgarii. Oficjalnie w stolicy kraju Sofii żyje 1,30 mln osób (2012 r.), ale ocenia się, że w rzeczywistości to ok. 2 mln. Dokładnych statystyk nie ma ze względu na zniesiony obowiązek meldunkowy.
Bułgarzy stanowią 83 proc. ludności kraju. Znaczące mniejszości to Turcy (9,4 proc.) i Romowie (4,7 proc., a nieoficjalnie – 7-9 proc), ponadto tzw. Pomacy - nie mówiący po turecku Bułgarzy wyznający islam, Ormianie, Wołosi, Żydzi. Średnia wieku mieszkańców Bułgarii to 41,8 lat.
Oficjalna walutą bułgarską jest lew (skrót BGN, 1 lewa=100 stotinek). W Bułgarii przyjęty jest systemu kasy emisyjnej, tzw. izba walutowa (currency board), co oznacza obowiązywanie sztywnego kursu wymiany 1euro to 1,95583 lewa.
Bułgaria w międzynarodowych organizacjach
Bułgaria należy do ONZ (od 1955), NATO (od 2004), Unii Europejskiej (od 2007), a od 1996 r. do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Po akcesji do UE, Bułgaria stała się częścią jednolitego rynku europejskiego i wspólnej polityki handlowej zgodnie z art. 133 Traktatu. Bułgaria zarejestrowała w celu ochrony relatywnie dużą liczbę oznaczeń geograficznych produktów żywnościowych o tradycyjnej specyfice.
Bułgaria nie należy do OECD i w ostatnich latach nie podejmowała starań na rzecz członkostwa w tej organizacji, choć w 2012 r. rząd oświadczył, że należy do tego dążyć.
Bułgaria jest objęta niektórymi programami OECD adresowanymi do państw nieczłonkowskich na obszarze Europy Południowo-Wschodniej. Bułgaria jest członkiem UNIDO i wdraża projekty finansowane przez tę organizację.
Jest również członkiem Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a po wejściu do Unii Europejskiej stała się automatycznie członkiem międzynarodowych organizacji surowcowych ds. zbóż, cukru, kakao i kawy. Bułgaria należy również do Międzynarodowej Grupy Studyjnej ds. Ołowiu i Cynku. Jest też członkiem Inicjatywy Środkowoeuropejskiej, Organizacji Czarnomorskiej Współpracy Gospodarczej (BSEC), w której od 2009 r. do 31 maja 2010 r. sprawowała rotacyjne przewodnictwo.
Bułgaria należy do Rady Współpracy Regionalnej, powołanej w miejsce Paktu Stabilności w Europie Południowo-Wschodniej. Bułgaria jest również członkiem Dunajskiego Procesu Współpracy i Inicjatywy na rzecz Współpracy w Europie Południowo-Wschodniej.
Ważne linki
Ministerstwo Gospodarki i Energetyki
Krajowy Instytut Statystyczny
Bułgarski Bank Narodowy
Bułgarska Agencja ds. Inwestycji
http://investbg.government.bg/index.php
Agencja Zamówień Publicznych
http://www.aop.bg/index.php?ln=1
Agencja ds. Rejestracji
http://www.registryagency.bg/?lang=en
Krajowa Agencja Przychodów
Agencja ds. Prywatyzacji
http://www.priv.government.bg/apnew/Root/index.php
Krajowa Agencja ds. Zatrudnienia
Agencja Wykonawcza ds. Promocji Małych i Średnich Przedsiębiorstw
http://www.sme.government.bg/IANMSP/Default_en.aspx
Bułgarska Izba Przemysłowo-Handlowa
Bułgarska Izba Gospodarcza
Konfederacja Pracodawców i Przemysłowców w Bułgarii
Strony internetowe o charakterze ekonomicznym
http://stockmarket.news.bg/category.php?cid=1
http://www.investor.bgźródła: Bank Światowy, MG, MSZ, OECD