Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuRóżnice kulturowe

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-10 11:08:20
bułgaria, biznes, różnice kulturowe

Bułgarzy są generalnie przyjaźnie nastawieni wobec obcokrajowców. Ważne są tu bezpośrednie kontakty między partnerami handlowymi.

 

 

Podstawowym językiem w handlu międzynarodowym w Bułgarii jest język angielski. Rosyjski jest dobrze rozumiany, ale ma niewielkie zastosowanie w handlu. 

Często stosowana jest praktyka polecania partnera handlowego przez znajomych. Przy nawiązywaniu kontaktu z partnerem handlowym Bułgarzy często szybko przechodzą na „ty”. Niekiedy w ostatniej chwili rezygnują z przyjętych ustaleń, za wystarczające uznając ustalenia ustne.

Rozmowy handlowe często prowadzone są w trakcie obiadów lub kolacji biznesowych. Bułgarzy przywiązują dużą wagę do tradycji i świąt ludowych, które są również okazją do spotkań, również biznesowych.

Warto pamiętać o tym, że Bułgarzy odwrotnie kiwają głową na „tak” i „nie”, co często bywa powodem nieporozumień, choć coraz częściej zwracają uwagę, żeby przytakiwać i zaprzeczać zrozumiale dla cudzoziemców.

Mieszkańcy tego kraju są coraz bardziej zdyscyplinowani i punktualni, zdarzają się jednak przypadki spóźnień na spotkania biznesowe, które należy przyjmować z wyrozumiałością.