Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuZłote Piaski nad Morzem Czarnym

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-10 11:00:59
bułgaria, klimat, geografia

Góry i wyżyny zajmują około 60 proc. powierzchni Bułgarii. Wzdłuż północnej granicy rozciąga się Nizina Naddunajska. Główny masyw górski - Stara Płanina, wraz z pasem Kotlin Zabałkańskich, leży w środkowej części Bułgarii. Klimat jest umiarkowany ciepły, suchy, ale nad morzem podzwrotnikowy.

Zimą mogą występować obfite opady śniegu, zdarzają się silne mrozy. Średnia roczna suma opadów wynosi od 450 mm na północy do 1200 mm w górach.

W leżącej na wysokości 550 m n.p.m. Sofii średnia maksymalna temperatura w najcieplejszym miesiącu – lipcu - wynosi 27 ºC, a minimalna - minus 4 ºC w styczniu.

 

 

Na południowym zachodzie kraju leżą góry Rodopy i Pirin oraz Riła z Musałą - najwyższym szczytem Bułgarii i całego Półwyspu Bałkańskiego - 2925 m n.p.m.). Południowo-wschodnią część kraju zajmuje Nizina Górnotracka. Wschodnią granicę kraju wyznacza Morze Czarne. Region ten słynie z wielu nadmorskich miejscowości nastawionych głównie na turystów. Najbardziej znane to: Złote Piaski, Burgas, Nesebyr czy Warna.