Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMożliwości zwiększenia eksportu

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-10 11:18:19
bułgaria, eksport, handel

Największe możliwości wzrostu wartości polskiego eksportu do Bułgarii dotyczą: zwierząt żywych i produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym w szczególności mięsa.

Polska eksportuje do Bułgarii przede wszystkim: żywność i wyroby spożywcze, wyroby związane z szeroko rozumianym budownictwem i wyposażeniem mieszkań, maszyny i urządzenia, wyroby chemiczne i wyroby z tworzyw sztucznych oraz surowce.

 

 

Spożycie mięsa i artykułów mięsnych w Bułgarii z roku na rok wzrasta. Rosnąca konsumpcja mięsa, jak również fakt, iż jest ona znacznie poniżej średniej europejskiej wskazuje, iż rynek ten dalej będzie się rozwijał. Produkcja mięsa wołowego i wieprzowego ledwo pokrywa wewnętrzne zapotrzebowanie na mięso świeże w sieciach handlowych i nie wystarcza na pokrycie zapotrzebowania sektora przetwórstwa mięsnego. W Bułgarii słabo rozwinięty rynek mięsa indyczego i wydaje się, iż istnieje potencjał w rozwoju dostaw tego produktu na ten rynek.

Na niskim poziomie jest również produkcja mleka, a co za tym idzie – przetwórstwa, a ceny produktów mleczarskich są wysokie Mała produkcja mleka częściowo kompensowana jest importem mleka w proszku, który w ostatnich latach rósł. W polskim eksporcie na rynek bułgarski produktów mleczarskich największy udział ma zagęszczone mleko i śmietana. Widać potencjał wzrostu polskiego eksportu na ten rynek m.in. serów żółtych i serków do smarowania, a także masła.

 

 

 

Możliwość wzrostu wartości polskiego eksportu dotyczy gotowych artykułów spożywczych. Bułgarska produkcja żywności nie zaspakaja tutejszego rynku. Wejście Bułgarii do UE i zniesienie wielu barier spowodowało wzrost importu artykułów żywnościowych.

Artykuły żywnościowe na rynku bułgarskim są jednak relatywnie drogie, a konsumenci poszukują tańszej żywności. Dlatego polskie towary wysokiej jakości, a jednocześnie niezbyt drogie, cieszą się tu dużą popularnością i popyt na nie powinien się zwiększać. Eksport artykułów spożywczych do tego kraju powinien się też zwiększać w miarę wzrostu zamożności Bułgarów.

Potencjał wzrostu eksportu dotyczy ponadto sprzętu RTV i AGD. Na rynku bułgarskim sprzęt RTV i AGD pochodzący z Polski to przede wszystkim produkowane u nas urządzenia zagranicznych marek, takich jak: Toshiba, Indesit. Znane w Bułgarii są również polskie marki takie jak: Amica, Polar Zelmer itd.

Kolejnym perspektywicznym produktem są maszyny rolnicze. W związku z objęciem Bułgarii Wspólną Polityką Rolną, a co za tym idzie - unijnymi dopłatami obszarowymi, a także Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich, poprawia się koniunktura tego sektora, a potrzeby inwestycyjne rosną.

Wzrost eksportu może również objąć specjalistyczne kable i przewody elektryczne, a także maszyny i urządzenia dla przemysłu. Perspektywy rysują się również przed rynkiem tworzyw sztucznych, produktów przemysłu chemicznego i pokrewnych: leków, kosmetyków i chemii gospodarstwa domowego. Wzrost eksportu może dotyczyć również wyrobów z metali nieszlachetnych: różnego rodzaju konstrukcji i części konstrukcji budowlanych, blach grubych i cienkich, taśm, sztab, prętów i kształtowników z aluminium; artykułów odlewanych z żeliwa, stali, ołowiu lub aluminium, kształtowników i profili.

Perspektywicznym produktem wydają się być meble. Polska ma wiodącą pozycję na bułgarskim rynku mebli w związku z dobrą relacją ceny do jakości.