Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuJeśli chcesz pracować w Bułgarii

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-06-10 11:40:53
bułgaria, praca, świadczenia socjalne, zawody

W Bułgarii, podobnie jak w Polsce, pracownicy zatrudniani są na podstawie umowy o pracę.

 

 

Pracodawca zobowiązany jest co miesiąc naliczać i odprowadzać od wynagrodzenia brutto składki na ubezpieczenia emerytalne, zdrowotne oraz potrącać pracownikom odpowiednie, ustalane co roku w budżecie państwa składki emerytalne i zdrowotne i wszystkie kwoty odprowadzać do Agencji ds. przychodów - NAP.

Składka pracodawcy na ubezpieczenie społeczne obejmuje:

  • składkę emerytalną, która od wynagrodzeń osób urodzonych po 1960 r. wynosi 9,8 proc.
  • składkę na dodatkowy fundusz emerytalny 2,8 proc.
  • składkę zdrowotną 4,80 proc.
  • składkę na fundusz wypadków i chorób od 0,5 – 1,1 proc. (w zależności od rodzaju wykonywanej pracy).

Pracownik opłaca, w jego imieniu pracodawca oblicza i odprowadza: 7,50 proc. plus 2,20 proc. na składkę emerytalną, 3,20 proc. składkę zdrowotną oraz podatek liniowy od wynagrodzeń w wysokości 10 proc., po pomniejszeniu kwoty brutto o potrącone składki.

Maksymalna kwota, od której odprowadzane są składki ZUS i zdrowotne, w roku 2014 wynosiła 2400 lew. Minimalne wynagrodzenie w roku 2014 wynosiło natomiast 340 lew.

Polscy obywatele uzyskali dostęp do bułgarskiego rynku pracy z chwilą przystąpienia Bułgarii do Unii Europejskiej, podobnie jak obywatele bułgarscy do rynku pracy w Polsce. Oznacza to zniesienie wymaganej wcześniej konieczności uzyskiwania zezwolenia miejscowej Agencji ds. Zatrudnienia (Agencija po zaetostta). Zasady pobytu obcokrajowców z państw UE na terenie Bułgarii reguluje Ustawa o wjeździe i przebywaniu na terytorium Bułgarii oraz jego opuszczaniu przez obywateli UE i członków ich rodzin. Ustawa zezwala obywatelom państw UE na pobyt do trzech miesięcy na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Dłuższe przebywanie, do pięciu lat, wymaga otrzymania karty czasowego pobytu. Warunkiem jej uzyskania jest posiadanie umowy o pracę lub samozatrudnienie. Zezwolenie na dłuższy pobyt można również otrzymać, jeśli posiada się ubezpieczenie zdrowotne i wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów pobytu swojego i rodziny.

Warunkiem uzyskania karty stałego pobytu jest przebywanie na terytorium Bułgarii przez co najmniej pięć lat. Dokumenty takie wydaje policja, która sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów ustawy.

 

 

Bułgaria jest mało atrakcyjnym rynkiem pracy dla obywateli polskich i zjawisko migracji zarobkowej z Polski do Bułgarii nie występuje na większą skalę. Zasadniczą przyczyną są relatywnie niskie wynagrodzenia pracownicze – oficjalnie średnia płaca wynosiła 812 lew brutto (tj. ok. 415 euro) w grudniu 2012 r., a średnia dla całego 2012 r. to 766 lew (392 euro). W rejonach o niższym bezrobociu (wybrzeże czarnomorskie, Sofia, niektóre duże miasta) i w branżach, w których poszukuje się pracowników, płace bywają wyższe.

 

v2pica20120608110317 - Kopiaedytuj opis zdjęcia

 

W Bułgarii od 2008 r. obowiązuje liniowy podatek od dochodów osób fizycznych (PIT) o 10-procentowej stawce, najniższej w UE. Wraz z obniżeniem stawki tego podatku zniesiono nieopodatkowaną kwotę dochodu. Dzień wolności podatkowej w Bułgarii przypadł w 2013 r. na 1 maja. Płaca minimalna brutto w 2013 r. wynosiła 310 lew (tj. ok. 158 euro), a netto 243 lew (tj. ok. 124 euro).

Minimalne wynagrodzenie w roku 2014 wynosiło 340 lew. Płacę minimalną otrzymuje 22 proc. zatrudnionych.

 

  Ważne linki

 

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej http://www.az.government.bg/

Agencja ds. Zatrudnienia http://www.az.government.bg/

Opublikowane są tam jednolite teksty uregulowań prawnych, wzory dokumentów i inne przydatne informacje, np. wykaz prywatnych pośredników pracy, itp. Część informacji zamieszczona jest również w języku angielskim.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

IP BOX dla programistów

IP BOX dla programistów Oferta obsługi prawnej przy preferencyjnym opodatkowaniu IP BOX obejmu...
Polska - Wrocław 2020-10-29 Dodał: Doradztwo/consulting/edukacja Zobacz ofertę

Pendrive z nadrukiem

Konieczność wykorzystania komputera w pracy to już codzienność. Tak samo w przypadku pendrive z n...
Polska - ŻARY 2019-10-08 Dodał: Adam Burzyński Handel Zobacz ofertę

Smycze reklamowe

Stanowią one jeden z najbardziej praktycznych gadżetów reklamowych, są to smycze reklamowe. Są po...
Polska - ŻARY 2019-09-24 Dodał: Adam Burzyński Handel Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert